İlk gün çilesi!

İlk gün çilesi!
Türkiye’de 22 Kasım tarihinden itibaren start verilen ‘Güvenli İnternet’ krizle başladı. İlk gün çocuk profilini seçenler facebook ve twitter’a, aile profilini seçenler ise giyim firmalarının sitelerine giremedi 

“İnternette filtre” olarak bilinen Güvenli İnternet uygulamasının ilk gününde çocuk ve aile profillerini seçen internet kullanıcıları, “müstehcen” olduğu gerekçesiyle aralarında giyim firmalarının da bulunduğu sitelere erişemedi.
Konuyla ilgili sayısız şikâyet gelince, filtre ile ilgili kriterleri belirleyen Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, siteleri yeniden inceleme kararı aldı.
22 Kasım itibarıyla başlayan Güvenli İnternet uygulamasında, aile ve çocuklarını internetin olası zararlı etkilerinden korumak isteyen aboneler “aile” ve “çocuk” paketlerini seçti.
Uzmanların belirlediği kriterlerce oluşturulan profil ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri, tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden siteye erişilmesine olanak tanındı.
Çocuk profilini seçenlere, facebook ve twitter gibi sosyal medya uygulamalarına erişim izni ise verilmedi.
Bu iki paketten nispeten daha az sitenin yasaklandığı aile paketini tercih edenler, ‘müstehcenlik’ gerekçesiyle, iç giyim ve prezervatif markalarının resmi internet sitelerine erişemedi. Vatandaşlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) başvurdu. Sitelerin erişime kapatılmasının bu sitelere yönlendirme yapan ve cinsellik içeren sözcükler nedeniyle olduğu öne sürüldü.
Şikâyetler üzerine engellenen siteler, filtre kriterlerini belirleyen Çocuk ve Aile Profil Çalışma Kurulu’nca yeniden değerlendirmeye başlandı.

Yazar Hakkında