AB, fonlarının ‘şüpheli’ Twitter ve Facebook hesaplarına harcanmasını araştırıyor

images (1)Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Bürosu OLAF, Bulgaristan’da 50 bin Euro değerinde kırsal kalkınma fonunun bir Facebook sayfası ve bir Twitter hesabının yönetimi için harcandığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

OLAF yetkilileri soruşturmanın, ‘Bulgaristan’da, Avrupa Tarımsal Kırsal Kalkınma Fonu’nun desteklediği kırsal kalkınma programında AB sübvansiyonları çerçevesinde gerçekleştiği iddia edilen düzensizliklerle’ ilgili olduğunu söyledi.

OLAF sözcüsü Pavel Borkovec, ‘Soruşturma sürüyor, şu anda bir sonuçtan bahsetmek mümkün değil’ dedi.

Bulgar basını, programı denetleme sorumluluğunun Tarım Bakanı Miroslav Naydenov’da olduğunu yazdı. Ancak OLAF, bunu doğrulamakla birlikte Bakan’ın soruşturma dahilinde olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Bulgar Sega gazetesi, Tarım Bakanlığı’na bağlı Gıda Ajansı’nın iki alt düzey çalışanına ‘cömert’ ihaleler verildiğini ortaya çıkarmıştı.

Sega, sözleşme için üçü de aynı gün kurulan üç şirketin başvurduğunu yazmıştı. İhaleyi kazanan K.M.Com şirketi ise Gıda Ajansı’nın halkla ilişkiler biriminde çalışan biri 25, diğeri ise 24 yaşında olan iki kişi tarafından kurulmuştu.

Sözleşmenin, ihalenin yayımlanmasından kısa bir süre önce kurulan ve daha önce hiçbir tecrübesi bulunmayan bu firmaya nasıl verildiği belirsizliğini koruyor.

K.M.Com’a, Tarım Bakanlığı Kırsal Bölgelerin Kalkınması Programı için bir Facebook sayfası ve bir Twitter hesabı açılması için 24 bin 300 bin Euro kaynak sağlandı. Facebook sayfası Tarım Bakanlığı’nın basın bültenlerini yayımlıyor, Twitter hesabı da aynı bültenleri tweet’liyor.

Tarım Bakanlığı daha sonra, Facebook sayfası ve Twitter hesabının yönetilmesi için, 25 bin 560 Euro’luk ikinci bir ihaleye çıktı. Bu sözleşme de Facebook sayfası ve Twitter hesabının ‘etkilerinin artırılmasına’ yönelik.

İlk önce OLAF’ın açtığı soruşturmayı yalanlayan Naydenov, daha sonra konunun kendisini şahsen ilgilendirmediğini söyledi.

Sega, şu ana kadar 9 bin 500 Euro’nun harcandığını, kalan ödemelerin ise soruşturma sebebiyle dondurulduğunu yazdı.

kaynak: http://www.euractiv.com.tr/ab-fonlari/article/ab-fonlarinin-bulgaristanda-supheli-twitter-ve-facebook-hesaplarina-harcanmasini-arastiriyor-027117

Yazar Hakkında