Anonymous ‘Ankara’ya saldırdı

Anonymous ‘Ankara’ya saldırdı

Siber-aktivist hacker grubu Anonymous’un Başbakanlık’ın resmi yazışmalarını hedef aldığı ancak 5 kişilik bilişim grubunun saldırıyı püskürttüğü belirtildi.

Kendilerini ‘hacktivist’ olarak isimlendiren ve isimini ilk kez wikileaks.org’a yaptırım uygulayan Paypal, Visa ve Amazon gibi dünyaca ünlü şirketlere düzenlediği online saldırılarla duyuran Anonymous’un yeni hedefi ‘Ankara’ oldu.

Hürriyet gazetesinden Ümit Çetin’in haberine göre, siber-aktivist grubu Başbakanlık bilgi ağına saldırdı.

Resmi yazışmalara ulaşmaya çalışan grup ile Başbakanlık bilişim güvenlik uzmanları arasında süren siber savaş sonrasında saldırı püskürtüldü.

Habere göre, Anonymous’un yeni hedefi Başbakanlık olurken, Başbakanlık güvenlik duvarı SMS atarak uzmanları uyardı.

Alarma geçen 5 bilişim güvenlik uzmanı bilgisayarlarının başına geçerek sistemi savunmaya başladı, iki grup arasındaki siber savaş sırasında karşılıklı laf atmalar da yaşandı.

ABD Virginia ve Çin’den yapıldığı tespit edilen saldırıların yoğunluğu artınca Başbakanlık Güney Virginia Üniversitesi’nden erişimi engelledi ve böylece Başbakanlık saldırıyı püskürtmeyi başardı.

Saldırının püskürtülmesinin ardından önlemleri arttıran Başbakanlık, Türk mühendislerinin hazırladığı yerli yazılım bir güvenlik duvarı kurdu.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25328154/

Yazar Hakkında