Anonymous, DDoS Saldırılarının Suç Değil, İfade Özgürlüğü Olarak Değerlendirilmesi Gerektiğini Savunuyor

Ünlü hacker grubu Anonymous, DDoS saldırılarının (dağıtık servis engelleme) bir mesaj verme yöntemi olduğunu açıklayarak ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. Anonymous grubu, Beyaz Saray’ın imza kampanyaları için açtığı web sitesine bu konuyla ilgili bir giriş yaptı ve DDoS’un ifade özgürlüğü kapsamında sivil bir hak olarak değerlendirilmesi için imza kampanyası başlattı.

Anonymous grubunun başlattığı imza kampanyasında [1] hedef Şubat ayının 6’sına dek 25.000 imzaya ulaşmak. Bu haberi yayına hazırladığımız sıralarda imza kampanyasına destek veren 942 kişi mevcuttu. Anonymous grubu, DDoS saldırılarının bir hack yöntemi olmadığının altını çizmekte ve mesaj verme amaçlı yapıldıkları için doğası gereği ifade özgürlüğü olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

Anonymous grubu, DDoS saldırılarının aslında herhangi bir işgal eyleminden farklı olmadığını ve insanların bir protesto yöntemi olarak bir binanın önünde ellerinde döviz ve pankartlarla birikmek yerine DDoS saldırıları ile bir web sitesini kısa süreliğine erişilemez hale getirmeyi veya servis vermesini yavaşlatmayı tercih edebileceğini vurgulamaktalar. Söz konusu imza kampanyasında ayrıca DDoS saldırısına katıldığı gerekçesiyle tutuklanan kişilerin derhal salıverilmeleri de talep ediliyor.

DDoS saldırıları özellikle finans kuruluşlarınca WikiLeaks’e yapılan bağışların engellenmesi ve WikiLeaks’in mali blokaja uğramasıyla birlikte dramatik bir artış göstermişti. Anonymous grubu, tüm dünyada yaptığı bu tarz saldırılar ile tanınan bir grup ve DDoS adeta Anonymous’un imzası haline gelmiş durumda. Örneğin bu grup en son İsrail’in Gazze’yi bombalamasının ardından İsrail resmi kuruluşlarını ve savaş çığırtkanlığı yapan pek çok İsrail web sitesini erişilemez hale getirmişti.

kaynak: http://www.turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=40607

Yazar Hakkında