Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinin Koordinasyonunda Hazırlanan “Türkiye Fintek Genel Görünümü Çalışması” Yayımlandı.

Güncel ve kategorize edilmiş veri seti oluşturmayı amaçlayan bu çalışma, yurt içi ve yurt dışındaki girişimci ve yatırımcılara Türkiye’nin fintek görünümü hakkında doğru veriyi sağlayacaktır.
 

“Türkiye Fintek Genel Görünümü Çalışması” ile, Fintek ekosistemine ilişkin veriler sürekli güncel tutulacak.

Bankacılık, sigortacılık gibi yerleşik finansal kuruluşların yanı sıra finans sektörünü yenilikçi iş modelleri ile geliştirmeye devam eden fintekler konusunda, ekosisteme ilişkin veriler farklılaşmakta ve çoğalmaktadır. Güncel ve kategorize edilmiş veri seti oluşturmayı amaçlayan bu çalışma, yurt içi ve yurt dışındaki girişimci ve yatırımcılara Türkiye’nin fintek görünümü hakkında güncel ve doğru veriyi sağlayacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi olarak, Startups.watch ile birlikte hazırladığımız, sektörün mevcut durumunu ve geçmiş yıllara göre gelişimini gösteren “Türkiye Fintek Genel Görünümü Çalışması”nı belirli aralıklarla güncelleyerek finansal teknoloji ekosistemiyle paylaşmayı planlıyoruz. Çalışma, Finans Ofisimiz resmi internet sitesi cbfo.gov.tr adresimizde yayımlanacaktır.

Fintek sektörü, 2021 yılında küresel yatırımlardan 91 milyar dolar pay aldı.

Türkiye’de 2001 yılından itibaren kullanılan ve son yıllarda finans alanının yükselen değerlerinden biri olan ‘fintek’ kavramı; dijital teknolojilerden faydalanarak oluşturulan finansal ürün ve hizmetleri sağlayan işletmeleri ve bu işletmelerden oluşan sektörü tanımlamaktadır. Fintek sektörü, 2021 yılında küresel yatırımlardan geçen yılın aynı dönemine göre %82 artış göstererek 91 milyar dolar pay almıştır.

Türkiye, Fintek alanında büyük bir potansiyele sahip.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, ülkemizin fintek konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunmasını öncelikli hedefleri arasında değerlendirmektedir. Türkiye, sahip olduğu teknolojik yetkinlik ve finans sektöründeki sağlam tecrübesi sayesinde finansal teknoloji alanında büyük potansiyele sahiptir. İstanbul Finans Merkezi’nin temel odaklarından biri olan fintek sektörüne yapılan yatırımların daha da artacağı beklenmekte ve yenilikçi iş modellerinin ülkemize kazandırılması ve ihraç edilmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye’de bugüne kadar kurulan fintek sayısı 589’a, Kasım ayı itibariyle faaliyetine devam eden fintek sayısı ise 505’e ulaşmıştır. 2021 yılı içerisinde 27 adet yeni finansal teknoloji şirketi faaliyete başlamıştır.

Düzenlemeler büyük oranda tamamlanmış durumda.

Sektörde faaliyet gösteren fintek şirketleri, başta ödemeler, blok zinciri, bankacılık, sigortacılık ve kurumsal finansman olmak üzere toplamda 12 alanda faaliyet göstermektedir. Ödemeler alanı fintek sektöründe özellikle ön plana çıkmaktadır. Sektörde ödemeler alanında faaliyet gösteren fintek sayısı her geçen gün artarken bugün itibarıyla sayı 212’dir. Bunların 56’sı 6493 sayılı Kanun kapsamında lisanslı olarak faaliyet gösteren ödeme ve elektronik para kuruluşlarıdır. Ödemeler alanına yapılan yatırımların en ön sıralarda olmasının önemli nedenlerinden biri son yıllarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yapmış oldukları düzenlemelerin büyük oranda tamamlanmış olmasıdır.

Salgın ile azalan küresel yatırım iştahına rağmen Türkiye’de fintek sektörüne yapılan yatırımlar artarak devam etmektedir. Bu yıl itibariyle 24 fintek şirketine yapılan yatırım tutarı 44,6 milyon dolara ulaşmıştır. Bununla birlikte, 2020 yılı içerisinde ülkemizde 5 fintek şirketi toplamda 95,6 milyon dolara satılarak birleşme ve devralma süreçlerini tamamlamıştır.

kaynak: https://cbfo.gov.tr/haberler/7838/cumhurbaskanligi-finans-ofisimizin-koordinasyonunda-hazirlanan-turkiye-fintek-genel-gorunumu-calismasi-yayimlandi

Yazar Hakkında