Dünyanın aradığı bilişim çetesi Fikirtepe’de yakalandı

Kentsel dönüşüm için yıkılarak tamamlanmayınca suç yuvasına dönen Kadıköy’ün Fikirtepe Mahallesi’nde FBI’ın da aradığı bilişim çetesi yakalandı. Bankamatiklere yerleştirdikleri kopyalama cihazları ile yüzlerce kişinin kredi kartı bilgilerini kopyalayan çetenin, bu yolla yaklaşık 4 milyon lira çaldığı belirlendi.

Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri, Amerikan federal soruşturma bürosu FBI’ın da peşinde olduğu ve birçok ülke polisi tarafından aranan bilişim suçlusunu Kadıköy Fikirtepe’deki bir evde kıskıvrak yakaladı. Bankamatiklere yerleştirdikleri kopyalama cihazları ile yüzlerce kişinin kredi kartı bilgilerini manyetik kartlara aktaran şebeke üyelerinin bu yolla yaklaşık 4 milyon liralık hırsızlık yaptıkları anlaşıldı. Bir ihbarı değerlendiren Maltepe Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Dursun D. ve Muhteşem A.’yı takibe aldı. Zanlıların bankalardaki makinelere düzenek yerleştirdiklerini belirleyen ekipler, şahısları gözaltına aldı. Yapılan sorguda zanlılar Nurettin E. isimli kişiden aldıkları talimatlarla düzenekleri bankamatiklere yerleştirdiklerini söyledi. Nurettin E.’yi takibe alan Maltepe Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Kadıköy Fikirtepe Mahallesi’nde tespit edilen adrese operasyon yapmak için düğmeye bastı. Nurettin E.’yi gözaltına alan ekipler, alınan ifadeler doğrultusunda şebekede kurye olarak görev yaptıkları belirlenen Sinem Sezer D. ile Dinara A.’yı da yakaladıktan sonra Fikirtepe Mahallesi’ndeki evde arama yaptı.

Aramada 4 laptop bilgisayar, 10 telefon, 109 adet kullanıma hazır kopyalanan ve şifreleri belirlenen kredi kartı, 30 bin lira, 1.000 dolar, 3 adet kameralı kart kopyalayıcı, 1 adet slip kart kopyalayıcı, vatandaşlara ait TC kimlik numaraları ile İstanbul Sanayi Odası’na ait kayıtlı şirketlerin listesi ve banka bilgileri ele geçirildi. Kredi kartı kopyalama yöntemi ile zanlıların ilk belirlemelere göre yaklaşık 4 milyon TL para çaldıkları belirlendi. Maltepe Asayiş Büro Amirliği’nde işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen zanlılar, basın mensuplarının sorularına ise “İstersem seni bile kopyalarım.” diye cevap verdi.

 

kaynak : http://www.zaman.com.tr/gundem_dunyanin-aradigi-bilisim-cetesi-fikirtepede-yakalandi_2196660.html

Yazar Hakkında