Facebook ‘Beğen’ butonu nedeniyle davalık

facebook-like-butonFacebook, her gün yüz milyonlarca tık alan ‘Beğen’ butonu nedeniyle davalık oldu.

Kullanıcılarına ait bilgileri üçüncü partilerle paylaştığı gerekçesiyle geçmişte başı çokça ağrıyan, Mayıs 2012’deki halka arzın ardından bazı yatırımcılarıyla davalık olan Facebook, yeniden mahkemeye çıkıyor.

Hollandalı bir şirket, yazılım geliştiricisi Joannes Jozef Everardus van Der Meer’in, 1998 yılında, yani Facebook’un kurulmasından 6 yıl önce ‘Beğen’ butonunun patentini aldığını öne sürerek, mahkemeye başvurdu.

Rembrandt Social Media, ‘Beğen’ butonunun ilk kez sosyal bir günlük olarak hayata geçen ‘Surfbook’ adlı sitede kullanıldığını belirtti. Şirket, butonun bugün Facebook’ta olduğu gibi kullanıcıların birbirlerinin içeriklerini beğenmeleri fonksiyonu için kullanıldığını belirtti.

BBC’nin haberine göre, Facebook’un patent ihlaliyle suçlanmasına neden olan fonksiyonun mucidi Van Der Meer, 2004 yılında hayatını kaybetti. Ancak patentin sahibi olan Rembrandt Social Media, bir diğer sosyal medya platformu AddThis ile birlikte Facebook’u dava etti.

Rembrandt şirketinin avukatı Tom Melsheimer, “Müvekkilim olan şirketin sahip olduğu patentler, sosyal medyanın gelişiminde önemli rol oynadı. Bir jüri ve yargıcın elimizdeki delillere dayanarak aynı sonuca varmasını umuyoruz” dedi.

Rembrandt, Facebook aleyhindeki davanın başvurusunu 5 Şubat günü ABD’nin Virginia eyaletinde yaptı.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25421528/#storyContinued

Yazar Hakkında