Facebook ile ilgili skandal itiraf

destaque-210753-facebook-410x255Mark Zuckerberg için konuşmalar yazan Facebook eski çalışanı Katherine Losse, sosyal ağ çalışanlarının hemen her yazışmayı okuyabildiklerini söyledi. 

The Telegraph’ın haberine göre, Facebook’un başkanı Mark Zuckerberg için konuşmalar yazan Facebook eski çalışanı Katherine Losse, sosyal ağ çalışanlarının hesaptaki şifre dahil kullanıcının kişisel verilerine erişime sahip bulunduklarını bildirdi. Bu şekilde bu kişiler hemen hemen her yazışmayı okuyabiliyorlar. Loss ayrıca kendisinin daha Facebook’ta çalışmaya başladığı 2005 yılındaki dönemde teknik destek çalışanlarının kişisel yazışma ve diğer bilgileri okuyabilmek için herhangi bir kullanıcının adıyla sisteme girmeyi sağlayan süper şifreye sahip olduklarını anlattı. Bu özellik kullanıcıların sorunlarını çözmeye yardım etmek ve onlar için gerekli ayarları yapmak için kullanılırken, eski Facebook çalışanına göre bu uygulama başlangıç dönemindeki yeni kullanıcılara yönelikti.

Öte yandan, Loss daha önce Zuckerberg’i gaddar ilan ettiği bir dizi kitap çıkarmıştı. Loss bununla beraber Facebook’un ileriki dönemlerde hesapların kullanım yöntemini daha güvenli hale getirdiğini itiraf etti.

Şu anda Facebook kullanıcılarının kişisel verilerine erişime kullanıcıların şikayetlerini araştıran teknik destek çalışanları ve korkutma, hakaret etme gibi durumları inceleyen güvenlik birimi çalışanları olmak üzere iki tip görevliler sahip bulunuyor.
Gizlilik sorunları ile meşgul olan Big Brother Watch Grubu Başkanı Nick Pickles, bu haberin kullanıcıların onların kişisel yazışmalarına kimlerin erişebildiğini düşünmeleri için yeni bir etken özelliği taşıdığına dikkat çekti.

 

kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2013/07/19/facebook-ile-ilgili-skandal-itiraf.html

Yazar Hakkında