Güney Kore’de artık internet siteleri vatandaşlık numarası istemeyecek

korea_broadbandGüney Kore’de internet sitelerinin üyelik için vatandaşlık numaralarını istemesi kanunla engellendi.İnternet dünyasının çok geliştiği ülkeden biri olan Güney Kore’de sitelerden kişisel bilgilerin sızdırılması yetkilileri harekete geçirdi. Tüm internet sitelerine üyelik için vatandaşlık numaralarının gerekli olduğu Güney Kore’de İletişim ve Bilişim Komisyonu çıkardığı yasa tasarısı ile bu uygulamaya bir son getirmeye çalışıyordu. Söz konusu yasa tasarısının Güney Kore parlamentosundan geçtiğini duyuran İletişim ve Bilişim Komisyonu, 18 Şubat’tan sonra yasanın yürürlüğe gireceğini bildirdi.Komisyon yaptığı açıklamada, denetlemeye ilk önce üye sayısı 100 bin üzerinde olan sitelerden başlanacağı ifade edildi. Öte yandan söz konusu yasa, bazı oyun siteleri ile akıllı telefon uygulamalarını da kapsıyor. Vatandaşlık numarası üzerinden indirilen oyunlar ve uygulamalar da denetlenmeye alınacak. Denetlemeye en çok indirilen oyun ve uygulamalarda başlanacağı belirtildi.

YASAYA EN ÇOK YABANCILAR SEVİNDİ

İnternet sitelerine üyelik için vatandaşlık numaralarını istenmesinin engellenmesini öngören kanuna en çok Güney Kore’de yaşayan yabancılar memnun kaldı. Bazı internet sitelerinin halen Güney Kore vatandaşlığı olmayanlar için göçmen kartı veya pasaport numarası uygulamasına gitmediğine dikkat çeken yabancılar, söz konusu kanunla çok rahatlayacaklarını ifade ettiler.

En basit forum sitesine kayıt için vatandaşlık numarasının istendiği Güney Kore’de, bu uygulama sayesinde sanal alemde kişilik haklarının ihlali diğer ülkelere göre nispeten daha az yaşanıyordu. Ülkedeki bazı muhafazakar kesimler söz konusu yasa ile bir çok gencin sanal alemde daha hoyrat bir şekilde dolaşacağından endişe ediyor.

kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2013/02/14/guney-kore-de-artik-internet-siteleri-vatandaslik-numarasi-istemeyecek.html

Yazar Hakkında