Güvenli İnternet Günü

imagesBTK Başkanı Acarer: “Güvenli İnternet Günü, özellikle tüm dünyadaki çocuklar ve gençler arasındaki çevrimiçi ve mobil İnternet teknolojisini daha güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanımını desteklemek amacıyla düzenleniyor”

Tamer Toğanaş – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Güvenli İnternet Günü’nün, özellikle tüm dünyadaki çocuklar ve gençler arasındaki çevrimiçi ve mobil İnternet teknolojisini daha güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanımını desteklemek amacıyla düzenlendiğini belirterek, “Biz de ‘dijital dünyayı çevrimiçi hak ve sorumluluklarımızı bilerek keşfedelim, saygıyla bağlanalım’ diyoruz” dedi.

BTK Başkanı Acarer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güvenli İnternet Günü’nün (GİG) INSAFE ağı tarafından her yılın Şubat ayında organize edildiğini belirtti. Güvenli İnternet Günü’nün, özellikle tüm dünyadaki çocuklar ve gençler arasındaki çevrimiçi ve mobil internet teknolojisini daha güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanımını desteklemek amacıyla düzenlendiğini anlatan Acarer, her yıl dünyada çevrimiçi güvenlik konusunda bilinci artırmak amacıyla yüzlerce etkinlik gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yıllar geçtikçe, Güvenli İnternet Günü’nün, internet güvenlik takviminde simgesel etkinlik haline geldiğini dile getiren Acarer, şunları kaydetti:

“AB Güvenli Sınırlar Projesi”nin girişimi ile 2004’te başladı ve 2005 yılında INSAFE ağı tarafından devam eden aktivitelerinden birisi olarak devralındı. Bu yıl onuncusu kutlanan Güvenli İnternet Günü ülkemizde, 2010 yılından bu yana kutlanıyor.

Bu sene ‘Online rights and responsibilities (Çevrimiçi hak ve sorumluluklar)’ temalı ve ‘Connect with respect (Saygıyla bağlan)’ sloganı ile yola çıkan Güvenli İnternet Günü, ülkemizde de bu yıl 7 Şubat’ta Mutlu Çocuklar Derneği koordinasyonunda ve Gazi Üniversitesi ile İnternet Geliştirme Kurulu’nun katkılarıyla düzenlenecek geniş katılımlı bir organizasyonla kutlanacaktır. Biz de ‘Dijital dünyayı çevrimiçi hak ve sorumluluklarımızı bilerek keşfedelim, saygıyla bağlanalım’ diyoruz.”

-INSAFE, Güvenli İnternet Programı bünyesinde kurulan bir ağ-

Avrupa Komisyonu 1999’da çocukların ve gençlerin interneti güvenli ve sorumlu kullanmalarını destelemek ve onları internetin yasadışı, zararlı içeriklerinden korumak amacıyla Güvenli İnternet Programını oluşturdu. Program, Bilgi Toplumu ve Medya Genel Müdürlüğü tarafından yönetiliyor. Ayrıca, sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları, kanun uygulayıcı kurumlar, işletmeler ve aileler Avrupa Birliği üye ülkelerindeki çevrimiçi güvenlik girişimlerindeki sorumluluğu paylaşıyorlar.

2004 yılında, INSAFE ağı Güvenli İnternet Programı bünyesinde bilinçlendirme faaliyetlerine öncülük etmesi için kuruldu. Bugün INSAFE, 30 Güvenli İnternet Merkezini kapsıyor. Güvenli internet merkezlerinin birçoğu bilinçlendirme merkezi, yardım merkezi, ihbar merkezi ve gençlik panellerinden oluşuyor. Yardım merkezleri çocuklara, gençlere, ebeveynlere ve öğretmenlere internette nasıl güvenli kalacakları yönünde bilgi ve tavsiyeler veriyor.

kaynak: http://www.haberciniz.biz/guvenli-internet-gunu-1862777h.htm

Yazar Hakkında