İnternet fidyecilerine polis darbesi

reveton-ransomware-changesGeliştirdikleri Ransomware adlı yazılımla şahsi bilgisayarlara sızarak milyonları dolandıran çete, İspanya ve Avrupa Polis Teşkilatı’nın (Europol) ortak yürüttüğü operasyon sonucu çökertildi.

Söz konusu yazılım kullanıcılara bilgisayarından suç teşkil edecek sitelere girildiğini ve bu nedenle sisteminin yasal birimler tarafından kilitlendiğini yazan bir mesaj gönderiyor. Bilgisayarın yeniden kullanıma açılması için ise ceza ödenmesi, aksi halde yasal işlem başlatılacağı konusunda kullanıcılar kandırılıyor.

Bu virus programıyla senede yaklaşık 1 milyon Euro gelir elde eden 6 Rus, 2 Gürcüstanlı ve 2 Ukraynalı 10 kişi İspanya’da gözaltına alındı.

Aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nde yakalanan çetenin ele başı 27 yaşındaki Rus kökenli bilgisayar korsanı ise İspanya’ya iade edilecek.

İspanya polisi Avrupa geneli ağırlıklı olmak üzere 30’dan fazla ülkede bu vakalar ile karşılaştıklarını ve bilgisayarlarına virus bulaşan kurbanlardan sadece yüzde üçünün çeteye ödeme yaptığını açıkladı.

kaynak: http://tr.euronews.com/2013/02/15/internet-fidyecilerine-polis-darbesi/

Yazar Hakkında