İnternet filtresini işletmeler test edecek

BTK İkinci Başkanı Beydoğan, 22 Kasım’da yürürlüğe girecek olan internet filtresinin 22 Ağustos’tan itibaren servis sağlayıcılar tarafından test edilmeye başlanacağını bildirdi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu İkinci Başkanı Ayhan Beydoğan, 22 Kasım’da yürürlüğe girecek olan internet filtresi uygulamasının, bunu uygulamaktan sorumlu servis sağlayıcılar tarafından test edileceğini duyurdu.
Hizmete yönelik eleştiriler ve değerlendirmeler yapıldığını söyleyen Beydoğan, sonuç olarak 22 Şubat 2011’de yayımlanan kararları daha net bir şekilde aktarmak için yeni bir metin hazırladıklarını ifade etti. Beydoğan, ”Bu yaptığımız şey sadeleştirmedir. İşletmeciler hazırlıklarını yetiştiremedikleri için de 3 ay test süreci koyduk. 22 Kasımdan itibaren bu uygulama başlayacak” diye konuştu. Bu hizmet için servis sağlayıcıların ek bir ücret talep etmeyeceklerini vurgulayan Beydoğan, aykırı durumları denetimlerle belirleyeceklerini kaydetti.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İkinci Başkan Ayhan Beydoğan ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile basın toplantısı yaptı.

Yazar Hakkında