İnternet siteleri vergi ihbarı kaynıyor

Vergi ve sosyal güvenlik alanındaki kayıt dışılık bir türlü istenilen seviyeye gelemedi. Maliye ve SGK denetim birimlerini sürekli güçlendiriyor, teknolojinin imkanlarından her geçen gün daha fazla yararlanılıyor. Ancak bütün bunlar, ekonomiyi kayıt dışılık kanserinden kurtarmaya yetmiyor. Oysa kayıt dışılığı sadece bir iki puan azalttığınızda bütçe ve sosyal güvenlik dengenizde milyarlarca liralık iyileşme meydana geliyor.

Vergi haberi ihbar getiriyor

Maliye, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadele konusunda yılların birikimine sahip. Hangi mükellef grubu daha çok vergi kaçırıyor, hangi yöntemleri kullanıyor, hangi işletmeler hangi yöntemlerle devlete vergi ödemekten kurtuluyor, neredeyse hepsi biliniyor. Bununla birlikte vergi kaçırmayı alışkanlık edinenler yeni yeni yöntemler üretmekten geri durmuyor. Galiba kaçaklarla mücadele ederken vatandaşa daha fazla kulak vermek gerekiyor. Maliye ve SGK’nın kendi ihbar hatları bir yana, son dönemde internet haber siteleri adeta ihbar hattı gibi çalışıyor. Bu sitelerde yayınlanan vergi veya sigorta primi içerikli haberlere vatandaştan yüzlerce ihbar nitelikli yorum yapılıyor.

Maliye’deki ilgili denetim birimlerine, internet sitelerindeki vatandaş yorumlarını sürekli takip etmelerini öneriyorum. Özellikle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yeni vergi denetimlerine ilişkin yaptığı açıklamalar, vatandaşların üstü açılmadık kaçakları yorum yoluyla ihbar etmelerini sağlıyor. Bir ihbar da benden:

POS’ta vergi kaçağı var

Kredi kartlarıyla alışveriş yaptığımızda vergi kaçağı olmadığını düşünürüz. Zaten gelişmiş ülkelerde nakit kullanımının neredeyse yok olmaya yüz tutması bu yüzdendir. Türkiye de nakit yerine kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Gelin görün ki, kredi kartıyla yaptığım bir alışverişin kayıt dışı tutulduğuna şahit oldum. Şöyle ki: Bir fotoğraf stüdyosuna yaptırdığım işlemlerden dolayı 180 lira fatura çıktı. İyi bir pazarlıkla fiyatı 150 liraya düşürmeyi başardım. Ancak kasadaki işletme sahibine kredi kartımı uzatınca işler karıştı. Fotoğrafçı, işlemin kredi kartıyla yapılması halinde maliyete bir de KDV bineceğini, dolayısıyla ödemeyi nakit yapmam gerektiğini söyledi.

Ben de, “Size nakit ödeme yaparsam, KDV tutarı olan yaklaşık 25 lira devletin değil sizin kasanıza girecek. Ben bunu kabul edemem” dedim. İlginçtir, sözlerim biter bitmez işletme sahibi kredi kartımı aldı, önümüzde duran POS cihazı yerine, daha içeride, kenarda bir yerde duran başka bir bankanın POS cihazına takıp, 150 lirayı çekti. Ben, “Uyarım işe yaradı” diye düşünürken, fotoğrafçı yanımızda bekleyen ortağına, “Bu POS cihazından çekince KDV oluşmuyor, merak etme” dedi.

Demek ki işini bilen mükellef POS kapanına girmiyor.

kaynak: http://www.bugun.com.tr/internet-siteleri-vergi-ihbari-kayniyor-yazisi-618943

Yazar Hakkında