İnternet üzerinden cep telefonu faturası ödeyenler dikkat! ‘Faturanız ödendi’ yazısına güvenmeyin.

13Faturalarının ödenmediğinin farkına varan cep telefonu kullanıcıları fatura ödeme sitelerine sahte bir kredi kartı numarası girince bu sitelerin aslında faturaödemek için değil kredi kartı bilgilerini çalmak için hazırlandığını fark ettiler.

Online ödenen cep telefonu faturaları dolandırıcıların iştahını kabarttı. sikayetvar.com’a gelen şikayetlere göre; internetten cep telefonu faturasını ödemek isterken dolandırılan kişilerin sayısı hayli fazla. Birçok kullanıcı cep telefonu faturalarının ödenmediğini eve gelen borç kağıdı ya da telefon hatlarının görüşmeye kapatılması ile öğreniyor.

SAHTE KART BİLGİLERİ İLE SAHTE FATURA ÖDENDİ!

İşte sahte online fatura ödeme sitelerinin dolandırıcılık yöntemlerini ortaya koyan Şikayetvar uzmanlarının yaptığı tespitler şöyle:

“Dolandırıcılar çeşitli yöntemler ile sitelerini arama motorlarında ilk sıraya çıkarıyorlar. Daha sonra ’fatura öde’ gibi arama yapan cep telefonu kullanıcılarının karşısına bu siteler çıkıyor. GSM operatörünüzü seçip kredi kartı bilgilerinizi girmeniz isteniyor ve sizde yapıyorsunuz.

Günün her saatinde ödeme aldıklarını belirten siteler belli bir süre sitede sizi bekletiyorlar. Daha sonra kart bilgilerini girmek için başka bir siteye yönlendiriyorlar. Tüm kart bilgileri girilmesine rağmen bu siteler bir de 3D şifresini istiyorlar. Sözde 3D secure sayfasına yönlendiriyor ama alakası bile yok inceleyenler bu sitenin sahte olduğunu çok rahat anlayabilirler.Tüm bilgiler girildikten sonra faturanız ödendi diyor fakat tamamen sahte.

Çünkü bu işlemleri gerçekleştirirken tamamen sahte bilgiler ve kart numaraları kullandık ve faturamızın ödendiği söylendi. Böyle dolandırıcı siteler tamamen kart bilgilerini toplamak amaçlı kurulmuş ve cep telefonu kullanıcılarının kart bilgilerini çalıp kötüye kullanan siteler. Birçok kişi faturasını ödediğini düşünürken gelen borç ile adeta şok oluyor. Dolandırılmak için dikkat edin.”

kaynak: http://www.habergazete.com/haber-detay/1/10536/internet-uzerinden-cep-telefonu-faturasi-odeyenler-dikkat-odendiye-guvenmeyin-2013-02-08.html

Yazar Hakkında