‘İnternet üzerinden kontakt lens satışı yapılamaz’

NEWS_8Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, gözlükçüler olarak internet üzerinden kontakt lens satışı yapılmasını istemediklerini belirterek, “İnsanın göz ve görme sağlığı üzerinden pazarlamacılık yapılamaz.” dediAnadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, gözlükçüler olarak internet üzerinden kontakt lens satışı yapılmasını istemediklerini belirterek, “İnsanın göz ve görme sağlığı üzerinden pazarlamacılık yapılamaz.” dedi.

Kontakt lensin, kornea ile temas eden, göz, görme sağlığı açısından, kullanım ve hijyen konusunda, hastanın, optisyen – gözlükçü tarafından bizatihi enforme edilmesi gerekli bir tıbbi cihaz olduğuna dikkat çeken Küçüker, “Her ne kadar uygulama hekim tarafından yapılsa da, lensin özelliği, temizlenmesi, makyajla etkileşimi, iyi bilinmeli ve optisyen tarafından kontakt lens kullanıcısına iyi anlatılmalıdır.” diye konuştu.

İnternetten kurye ile kontakt lens alan hastaların, lens kullanımı ile ilgili bilgilere nasıl ulaşacağını soran Federasyon Başkanı Küçüker, şöyle devam etti: “Kontakt lensin sadece optisyenlik müesseselerinde satışına izin veriliyor. İnternet sitesi optisyenlik müessesesi değildir. Hasta, yasa gereği, kontakt lens reçetesi ile, optisyenlik müessesesine müracaat ederek, gözlükçü -optisyenden kontakt lens satın alabilir. Reçetesi, optisyenlik müessesesinde reçete kayıt defterine kayıt edilir.”

Küçüker, İnternet sitesine reçete ile başvurulması, yasa hükümlerini karşılamayacağına işaret ederek, “Böyle bir uygulama, ileri ki dönemde, hastanın hekime ve optisyenlik müessesesine uğramadan, internet üzerinden kontakt lens temin etmesine sebep olacaktır. Sermaye sahibi zincir mağazalar, sitelerini reklâmlarla topluma tanıtacak, Türkiye’de her bölgeye kurye ya da kargo ile dağıtım yapabilecektir. Sahte kayıt dışı, miyadı dolmuş ürünler pazarda yer alacaktır.” ifadelerini kullandı.

İnsanın göz ve görme sağlığı üzerinden pazarlamacılık yapılamayacağına dikkat çeken Taylan Küçüker, şunları söyledi:
“Yasa kontakt lensin optisyen – gözlükçü tarafından optisyenlik müessesesinde hastaya verilmesini emretmektedir. İnternetten yasa dışı kontakt lens satışını önlemek için, arama motorlarının, illegal kontakt lens pazarlayan siteleri kapsamlarından çıkarması gerekiyor. 5193 sayılı optisyenilk hakkındaki meslek kanunumuzun amaç bölümünde, toplumun ve fertlerin sağlığı, gözlükçülere emredilmiştir. İnternet üzerinden satış, ticaret mantığıdır. Mesleğimiz sağlık mesleğidir. Gözlükçüler olarak, internet üzerinden reçete ile satılan optik ürünlerin satışını istemiyoruz.”

kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2013/02/06/internet-uzerinden-kontakt-lens-satisi-yapilamaz.html

Yazar Hakkında