İnternet’ten Yurt Dışı Alışverişlerde % 2’lik Komisyona Dikkat

headlineİnternet bankacılığı üzerinden döviz işlemleri gerçekleştirenler ve yurt dışından alışveriş yapanlar bankaların kur oyununa geldi. Şikayetvar’ın haberine göre; bankalar internet bankacılığında döviz kuru yerine gişe döviz kuru üzerinden işlem yaptırarak zarar ettiriyor. Birde bu yetmez gibi yurt dışından alışveriş yapanlara piyasanın üzerinden kur farkı koyup birde yüzde 2 komisyon alıyor.

Tüketiciler Zararda!

Bankaların keyfi kur uygulamasına tüketiciler tepki gösterdi. Gönderdikleri şikayetlerle yetkililerin bu konuda da düzenleme yapmasını istedi. İşte şikayetler şöyle yansıdı:

“Bankanın internet şubesi aracılığıyla döviz (Dolar) aldım. Sitede belirtilen internet bankacılığı döviz kuru üzerinden işlemi gerçekleştirmeyi umuyordum. Ama işlem sonunda ekrana gelen dekonttaki bilgiler ışığında yaptığım hesaba göre işlemim de yine sitede yer alan gişe döviz kurları kullanılmış. Söz konusu kur, internet şubesi kuruna göre oldukça dezavantajlı. Alım yapmayı planladığım internet bankacılığı döviz kuru yerine gişe döviz kuru üzerinden işlem yapıldığı için zarar ettim.”

Yurt Dışı Alışverişlerine Yüzde 2 Kur Komisyonu

“Yurt dışından 50,76 euro’luk alış veriş yaptım. Bu alışverişim neticesi için hesap özetime baktığımda 1 Euro=2,77 TL çekildiğini gördüm. Euro’nun 2,35 TL olduğu gücün hangi sebeple o kadar çekildiğini sormak için müşteri hizmetlerini aradığımda açıklamaları şu oldu ‘Euro alış verişimi dolar kuruna çevirip %2 de komisyon alıyorlarmış.’”

Piyasanın Çok Üzerinde Kur Kullanıyorlar

“Yurtdışına çıkmadan önce kurlarla ilgili bilgi almak için bankayı aradım. Bana verilen bilgiler bankanın gün sonu belirlediği kurlar olacağını söylediler. Fakat kredi kartımdaki her harcamama ayrı kurla işlem yapılmış ve piyasanın çok üzerinde kurlar kullanılmış Euro Döviz satış T.C.M.B de gün sonu 2,3646 ki alış kuru daha düşük bankanın kullandığı kur 2,4379 ve 2,46 kullanılmış. Haksız olarak banka gelir elde etmiş ve zararım karşılanmamıştır.”

kaynak : http://www.turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=42993

Yazar Hakkında