irate Bay: Artık bize kimse dokunamaz

Faaliyete geçtiği 2003 yılından bu yana dünyanın en büyük BitTorrent sitelerinden biri olan Pirate Bay, tüm yasaklara rağmen dokunulmazlık unvanını sürdürüyor. Site, son olarak sunucularını bulut ortamına taşıyarak sahip olduğu bilgilerin ele geçirilmesini önlemek adına önemli bir adım attı.

ABD ve İngiltere’de yasaklanmasına rağmen proxy adresleri sayesinde ziyaretçi trafiğinde hiçbir azalma olmayan Pirate Bay, IT altyapısında önemli bir değişikliğe imza atarak, tüm operasyonlarını bulut üzerinden gerçekleştirme kararı aldı. Üyelerine dünyanın dört bir yanındaki bulut hizmeti sağlayıcıları üzerinden veri sunacak.

Torrent Freak’in haberine göre Pirate Bay, böylece sahip olduğu çok büyük miktardaki veriyi çok daha kolay ve maliyeti düşük bir yoldan depolayacak, ayrıca, anlaştığı bulut veri depolama şirketlerinin güvenliğinden faydalanacak. Kullanıcılar, verilere erişim ve indirme konusunda hız avantajı elde edeceği gibi, kısa bir süre önce yaşanan polis baskınında el konabilecek fiziksel sunucular ortadan kalkacak.
SONUNA KADAR DİRENİYOR
Pirate Bay, 2006 yılında polis tarafından basılmış, kısa bir süre önce de polis, sitenin sunucularını bulunduran bir şirkete baskın düzenlemişti. Birkaç ay önce ABD ve Avrupa’da da yasaklanan Pirate Bay’in kurucusu Gottfrid Svartholm, Eylül ayı başında da gözaltına alınmıştı. Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, site ayakta kalmayı başardığı gibi, faaliyetlerini şimdi buluta taşıyor.
Tehditlere karşı tecrübeli bir yapılanmaya sahip olan Pirate Bay, geçmişte birçok farklı noktada sunucularının yedeklerini bulunduruyordu. Fiziksel sunuculara bağımlı olmanın sıkıntılarından kurtulmaya karar veren BitTorrent devi, dün bu değişikliği açıkladıktan sonra beş dakika faaliyet dışı kaldı ve duyurduğu dönüşümü gerçekleştirdi.
Büyük dönüşüm hakkında Torrent Freak’e açıklama yapan Pirate Bay, “Buluta geçerek ülkeden ülkeye, sınırlar ötesindeki hareketlerimizde gecikme süresi yaşamayacağız. Her zaman aynı sunucu şirketiyle çalışmak zorunda olmadığımız gibi, artık tek bir kıtaya da bağımlı değiliz” ifadesini kullandı.
Site, şu an iki ülkede bulut depolama hizmeti aldıklarını, buluta geçerek operasyon faaliyetlerini ve karmaşıklığı büyük oranda aşağı çektiklerini belirtti. Site, bu ay içinde yaşadıkları bir teknik aksaklık nedeniyle iki gün faaliyet gösteremediklerini, ancak böyle bir durumun artık söz konusu olmayacağını ifade etti.
kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25391122/#storyContinued 

Yazar Hakkında