MHP’nin sitesini hackleyene 10 ay hapis cezası

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin resmi internet sitesini hackleyen ve terör örgütü propagandası yapan kişiye 10 ay hapis cezası verildi.


Bir süre önce MHP’nin internet sitesi hacklendi ve terör örgütü PKK’nın propagandası yapıldı. Parti yönetimi, konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, D.C. adlı kişi hakkında ‘Bilişim sistemindeki verileri bozmak, yok etmek, erişilmez kılmak, sisteme veri yerleştirmek vb. silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlarından dava açıldı.
Karar duruşmasına, MHP’nin avukatı ile sanık D.C.’nin avukatı katıldı. D.C.’nin , Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde aynı konuyla alakalı bir davanın daha bulunduğu ve bu iki davanın birleştirilmesine ilişkin yazının cevabı okundu. Diyarbakır’daki mahkeme, iki davanın birleştirilebileceğini bildirdi.
    MHP’nin avukatı ise birleştirme kararının mahkemenin takdiri olduğunu söyledi. D.C.’nin avukatı da iki davanın birbirinden bağımsız olduğunu savunarak, görülen mevcut davanın karara bağlanmasını talep etti. Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, öğlen saatlerinde kararını açıkladı. D.C.’nin , terör örgütü üyeliğine ilişkin yetersiz delil olduğundan beraatine karar veren Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından D.C:, terör örgütü propagandası yapmaktan 10 ay hapis cezasına çaptırıldı.
    Mahkeme, “Bilişim sistemindeki verileri bozmak, yok etmek, erişilmez kılmak, sisteme veri yerleştirmek v.b.” suçlamaları içeren dosyayı da ayırdı ve Diyarbakır’a gönderdi. Sanık D.C., bu suçlamalardan dolayı Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2010/578 esas sayılı dava dosyasıyla birleştirilerek yargılanacak.

kaynak: http://www.aydinses.com/guncel/mhpnin-sitesini-hackleyene-10-ay-hapis-cezasi-ozel-h39872.html

Yazar Hakkında