Organ mafyası Facebook’ta

Facebook’taki ‘organ mafyası’ adlı sayfaların peşine düşen İstanbul polisi, gerçek organ mafyası ile karşılaştı.

İSTANBUL – Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine 7 ay önce bir çalışma başlattı. Yapılan araştırma sonucunda bazı hastanelerde yasadışı organ nakli yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Bir şebekenin işsiz ve paraya ihtiyacı olduğu için böbreklerini satmak isteyen kişilerle irtibat sağladığı öğrenildi.

Şebeke üyelerinin özellikle başta Facebook olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinden bu kişilere ulaştığı belirtildi. İddiaya göre, böbrek dokuları uyuşan kişiler yüksek paralar karşılığında sahte belgelerle böbrek alıcısının akrabası yapılıyordu. Şebekenin para karşılığı anlaştığı nakilleri bazı hastanelerdeki doktorlar tarafından yapılıyordu.

203 HASTANE İNCELENDİ
Facebook’taki sahte organ mafyasının izini sürerek yola çıkan polis, 203 özel hastaneyi mercek altına aldı. Aylar süren inceleme sonunda özel bir hastanede yasadışı organ nakli yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Mahkeme kararı ile yapılan teknik ve fiziki takip sırasında, çetenin işsiz ve paraya ihtiyacı olan, böbreklerini satmak isteyen kişilerle temas kurduğu, böbrek dokuları uyuşan kişilerin “yasal nakil yapılıyor” göstermek için yüksek paralar karşılığında sahte belgelerle akraba yapıldığı belirlendi.

6’SI DOKTOR 22 KİŞİ GÖZALTINDA
Böbreklerin 15 bin ile 200 bin lira arasında değişen paralar karşılığında satın alındığı bildirildi. 7 ay süren telefon ve fiziki takibin ardından ekipler bu sabah erken saatlerde tespit ettiği adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Baskında aralarında 6’sı doktor 22 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında böbrek nakli yaptırmak isteyenlerin de bulunduğu belirtildi. Yapılan aramalarda el konulan bilgisayarlar ve belgeler de incelenmek üzere emniyete götürüldü.

Yazar Hakkında