Özgür Eralp Kimdir?

Özgür Eralp Kimdir?

AVUKAT

eralp-logo-yeni-1
Özgür Eralp – Eralp Avukatlık Bürosu

Özgür Eralp Ankara Barosuna kayıtlı olarak 2001 yılından beri avukatlık yapmaktadır.

http://www.ozgureralp.av.tr/

http://www.ozgureralp.com/

BİLİRKİŞİ

ankaraadliyesi

Özgür Eralp Ankara Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’na kayıtlı olarak 2004 yılından beri hukuk ve ceza mahkemelerinde bilişim, iletişim, sosyal medya, fikri haklar ve internet bankacılığı konularında bilirkişilik yapmaktadır.

http://www.ankara.adalet.gov.tr/index.html

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

başkentüniversitesi

Özgür Eralp Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2007 yılından beri Bilişim Hukuku Dersi vermektedir.

ufuk üniversitesi

Özgür Eralp Ufuk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nda 2013 yılından beri aşağıdaki dersleri vermektedir.

ADA201 – Mesleki Bilgisayar(Adli Bilişim)

ADA114 – Ceza Hukuku Genel Bilgisi

ADA207 – Ceza Usul Hukuku Bilgisi

ADA220 – Hukuk Dili ve Adli Yazışma

ADA217 – Adalet Meslek Etiği

ADA216 – Cezaevi Bilgisi ve İnfaz Bilgisi

HUKUK DANIŞMANI

Eralp-Danışmanlık-logo-ok-3

Özgür Eralp 2013 yılından beri ERALP Bilgi Teknolojileri Eğitim İletişim Danışmanlık Organizasyon Yayıncılık Limited Şirketi aracılığıyla kurumlara danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir.

Türkiye’de Bilişim Suçları-Sosyal Medya Hukuku-İnternet-Fikri ve Sınai Haklar, İnternet Bankacılığı, Banka Kredi Kartları, Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri, Kişisel Verilerin Korunması, Mesafeli Sözleşmeler, elektronik ticaret siteleri, Alan adları, Kişisel ve Kurumsal İtibar, Dijital Pazarlama, İnternet ve Sosyal Medya Reklamcılığı, Elektronik İmza, Mobil İmza, Kayıtlı Elektronik Posta, Elektronik Haberleşme, Bilgi Güvenliği, İnternet sitelerine erişimin engellenmesi, SOME-Siber Olaylara Müdahale Ekipleri konularında Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok şehrinde kurumlara eğitimler vermektedir.

https://www.eralpdanismanlik.com.tr/

http://www.eralpconsulting.com/

MARKA & PATENT % ALAN ADI

eralp-marka-ok
Eralp Marka & Patent & Alan Adı

http://www.eralpmarkapatent.com/

ORGANİZASYON

Özgür Eralp  2013 yılından beri ERALP Bilgi Teknolojileri Eğitim İletişim Danışmanlık Organizasyon Yayıncılık Limited Şirketi aracılığıyla Bilişim Hukuku, İnternet Bankacılığı ve Adli Bilişim konularında konferanslar organize etmektedir.

digital-investigation-2501

http://www.digitalinvestigationseminar.com/

onlinebankingsecurity

www.onlinebankingsecurity.net 

legaltalks

www.legaltalks.net

www.legalinnovation.net 

DERGİ YAYINCILIĞI -BOOKMARK

bookmark-1bookmark2bookmark3

www.bookmark.com.tr  

KİTAPLARI

kitap1kitap2

HAZİRAN 2012 – İnternet Bankacılığı ve Kredi Kartı Dolandırıcılığının Teknik, Hukuki ve Cezaİ Boyutu

TEMMUZ 2009 – Avukatlık Mevzuatı

MAYIS 2008 – International Electronic Evidence

TEMMUZ 2007 – Hukukçular İçin Bilişim Terimleri Sözlüğü

SERTİFİKA PROGRAMLARI

türavak

tüketici

http://www.turavak.org.tr/

ticaretüniversitesi

hukukakademisi

http://www.hukukakademisi.com.tr/bilisim-hukuku.html

MESLEK ÖRGÜTÜNDEKİ GÖREVLERİ

ankara barosu

Özgür Eralp Ankara Barosu’nda 2004-2008 yılları arasında Bilgi İşlem Merkezi Başkanlığı yapmıştır. http://www.ankarabarosu.org.tr/

Özgür Eralp Ankara Barosu’nda 2008-2010 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi  olarak görev yapmıştır. http://www.ankarabarosu.org.tr/

türkiye barolar birliği

Özgür Eralp Türkiye Barolar Birliği’nde 2010-2012 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Başkan Danışmanı olarak görev yapmıştır. http://www.barobirlik.org.tr/

ANKARA HUKUK MEZUNUDUR

ankara hukuk

Özgür Eralp 2000 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

KOLEJLİDİR

ted ankara koleji

Özgür Eralp 1993 Ted Ankara Koleji Mezunudur. https://www.tedankara.k12.tr/

mezunlar

Özgür Eralp TED Ankara Koleji Mezunları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. http://www.kolej.org/

tedfed

Özgür Eralp TED Mezunları Dernekleri Federasyonu Genel Sekreterliği yapmıştır. http://www.tedfed.org/

ÖZGÜR ERALP’ İ SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/Eralp-Avukatlk-Brosu-226372060781309/

https://plus.google.com/118042399880970353523/posts

https://www.linkedin.com/in/%C3%B6zg%C3%BCr-eralp-46472948

https://twitter.com/avozgureralp

https://www.youtube.com/user/ozgureralp

Türkiye’de Bilişim Suçları-Sosyal Medya Hukuku-İnternet-Fikri ve Sınai Haklar, İnternet Bankacılığı, Banka Kredi Kartları, Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri, Kişisel Verilerin Korunması, Mesafeli Sözleşmeler, elektronik ticaret siteleri, Alan adları, Kişisel ve Kurumsal İtibar, Dijital Pazarlama, İnternet ve Sosyal Medya Reklamcılığı, Elektronik İmza, Mobil İmza, Kayıtlı Elektronik Posta, Elektronik Haberleşme, Bilgi Güvenliği, İnternet sitelerine erişimin engellenmesi konularındaki hukuki uyuşmazlıklar 2000 yılından beri artmaya başlamış Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin tüm illerindeki adliyelerde bu konuda davalar açılmaya başlamıştır.

Avukatlar, hakimler, savcılar, polis ve jandarma görevlileri için için yeni olan bu sorunlar teknik bilirkişilerden destek alınarak çözülmeye başlanmış, üniversiteler, barolar ve hukuk kurumları tarafından düzenlenen eğitim programlarıyla çözülmeye çalışılmıştır.
Bu süreç içerisinde TBMM’de yeni kanunlar kabul edilmiş ve mevcut kanunlarda değişikler yapılmış; Mahkeme kararları sonrasında Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi tarafından da içtihatlar oluşturulmaya başlanmıştır.

İngiltere, Almanya, Bulgaristan, İsveç, Romanya, Portekiz, Litvanya gibi ülkelerde Katıldığım Uluslararası Bilişim Hukuku temalı eğitim çalışmalarında sadece Türkiye’de değil Avrupa ülkelerinde de görev yapan avukat, hakim, savcı ve polislerin de aynı sorunları yaşadığını ve çözüm arayışı içerisinde olduklarını tespit ettim.
Adli Bilişim disiplini altında; Bilgisayar ve cep telefonu teknik incelemeleri de dahil olmak üzere Dijital Delillerin incelenmesi konusunda hukuki ve teknik temellerin yeni yeni oluşturulmaya çalışıldığını gördüm.

Özellikle google, gmail, facebook, twitter, youtube, whatsapp, instagram, periscope, gmail, yahoo gibi ABD-Amerika Birleşik Devletleri merkezli uygulamalar suçun niteliğine göre tam ve hızlı cevap vermemekte bu da soruşturmanın uzamasına ve çoğu zaman gerçek failin bulunmasını güçleştirmektedir.
Hukuk mahkemelerinde açılan maddi ve manevi tazminat talepli davalar ise çok uzun sürmekte bu da vatandaşların ve kurumların yargıdan bu yöndeki beklentilerini olumsuz olarak etkilemektedir.

2000 yılından beri yakından takip etmeye çalıştığım ve genel başlık olarak “Bilişim Hukuku” olarak adlandırılan bu yeni hukuk dalında yukarıda kısaca belirttiğim alanlarda kendi bakış açımla Türk Hukuku’na katkı sağlamaya çalışmaktayım.

Av.Özgür Eralp
www.ozgureralp.av.tr

Yazar Hakkında