Polisten Ebeveynlere İnternet Tavsiyesi

1332540315_ed2e482a-da9c-4474-905e-c0d2e03bbcdd-444x333Türkiye’de uygulamaya giren ‘güvenli internet’ uygulaması özellikle çocukları sanal alemin çeşitli tehlikelerinden koruyor.

Türkiye’de 22 Ağustos 2011’de uygulamaya giren ‘güvenli internet’ uygulaması özellikle çocukları sanal alemin çeşitli tehlikelerinden koruyor. Bursa Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü de güvenli internet paketlerinin kullanılmasında büyük yarar olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada, “Öncelikle Güvenli İnternet Paketlerine üye olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.” denildi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, çocukların sanal dünya güvenliği için bilmesi gerekenler hakkında bir açıklama yaptı. Ebeveynlere ‘Güvenli internet paketleri’ne üye olmalarının şiddetle tavsiye edildiği açıklamada, “Çocuğunuzun internete girdiği bilgisayarın çocuğun odasında olmamasına, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat edelim. Çocuğunuzun internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını edinelim. Çocuğunuzun internette kalma ve bilgisayar kullanma süresi kontrolünüzde bulunsun. Uzun süre bilgisayar ve internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabilir, bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir. Çocuğunuzla bilinçli ve güvenli internet kullanımı kuralları konusunda konuşunuz. Koyduğunuz kurallar ve konuşmalarınızda pozitif tutum sergileyiniz.” ifadeleri yer aldı.

GÜVENLİ İNTERNET SANSÜR DEĞİL, SEÇENEK GETİRİYOR

Ebeveynlerin, çocuğa internet ortamında tanımadığı kişilerle sohbet etmemesini ve iletişim kurmamasını sıkı sıkıya öğütlenmesi gerektiğinin dile getirildiği açıklamada, çocuğun kendisine ve ailesine ait kişisel bilgileri internet ortamında kimseye vermemesi gerektiği de hatırlatıldı. Çocukların anlık ileti, mesajlaşma ortamlarında, ‘önce samimi görünümlü başlayan görüşmelerin’ daha sonraları tehdit ve şantaja dönüşebileceğinin unutulmaması istenen açıklamada, ‘Güvenli İnternet Uygulaması’nın sansür içermediği, seçenek imkanı getirdiği kaydedildi.

Güvenli internet profilinde ebeveynlere 3 kategori getirildiğinin vurgulandığı açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Çocuk, aile ve yurt içi profil seçenekleri getirildi. Servis sağlayıcıları, güvenli profil isteyenlerin kendi istekleriyle bazı sitelere ulaşımına engel oluyor. Ama tüketici başvuruda bulunmazsa, hiçbir şekilde engelle karşılaşmıyor. Daha önce internet kullanan herkes ‘standart’ profilde; dolayısıyla her siteye erişmesi mümkündü. Güvenli erişim için müracaat edilmediği takdirde, standart profil devam ediyor. Burada sansür değil, seçenek var. İnternet kafelere genellikle çocuklar ve gençler geldiğinden bu kafelerde çocuk ya da aile kategorisi uygulandığında zararlı sitelere giriş sorunu da ortadan kalkacak.”

kaynak: http://www.haberler.com/polisten-ebeveynlere-internet-tavsiyesi-4308702-haberi/

Yazar Hakkında