TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, Türkiye’de dijital oyuncu sayısının 20 milyona, düzenli okey oyuncularının da 10 milyona ulaştığını açıkladı.

Türkiye’de özellikle kahve ve yazlık mekanlarda çok oynanan okey, Türk internet kullanıcıları tarafından da en çok tercih edilen eğlencelerin başına oturdu. 2011 yılı için yapılan son araştırmanın sonuçlarını paylaşan TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, Türkiye’de dijital oyuncu sayısının 20 milyona, düzenli okey oyuncularının da 10 milyona ulaştığını açıkladı.

Komisyon Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar diğer taraftan çarpıcı bir sonuç olarak Avrupa’daki 25 ülkede bilişim okuryazarlığı konusunda Türkiye’nin son sırada yer aldığını söyledi.

Ünüvar, bilişim okuryazarlığında geride kalmamıza rağmen, Türkiye’deki dijital oyuncu sayısının 20 milyona ulaştığını, 10 milyon kişinin de internette düzenli okey oynadığının saptandığını bildirdi.

Araştırmanın sonuçlarını, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin düzenlediği toplantıda açıklayan Ünüvar, Komisyonun 3 aylık çalışma sonucu hazırladığı, 157 öneriden oluşan 1150 sayfalık raporu, 10 gün önce TBMM Başkanlığı’na sunduğunu da anımsattı.

Ünüvar, Türkiye’de bilişim sektöründe büyük gelişme yaşandığını, ancak kuşaklar arasında büyük farklılıklar bulunduğuna da dikkat çekti.

Buna karşın bilgisayar oyunlarının Türkiye’de de oldukça yaygınlaştığını vurgulayan Ünüvar, “Bilişim okuryazarlığında Avrupa’da sonuncuyuz ama 20 milyon dijital oyuncumuz var. 10 milyon kişi de internette düzenli okey oynuyor. Bir zamanlar home office çalışmayı küçümsüyorduk. Ama artık insanlar evlerinde çalışıyor, oyunlar üzerine yazılımlar üretiyor, yattıkları yerden milyar dolarlara ulaşan rakamlarda paralar kazanıyorlar. Zamanında bilişime yatırım yapan ülkeler de bugün karşılığını alıyor. Kore’nin milli geliri 1960’da Türkiye’nin yarısıydı. Şimdi sadece Samsung’un cirosu Türkiye’nin toplam gelirinden fazla” dedi.

8 ÖNEMLİ SORU

Bilişim okuryazarlığının uluslararası 8 kriteri bulunduğunu bildiren Ünüvar, bu kriterleri şöyle sıraladı:

“1- İstenmeyen mesajları engelleyebiliyor musunuz?
2- İnternet güvenliğini sağlayacak bilgilere erişebiliyor musunuz?
3- Kullandığınız web sayfalarını sık kullanılanlara ekleyebiliyor musunuz?
4- Sosyal paylaşım ağında profilinizdeki gizlilik ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?
5- İnternet sitesinde erişilen bilgilerin doğruluğunu başka kaynaklarla test edebiliyor musunuz?
6- Sörf geçmişini silebiliyor musunuz?
7- İstenmeyen, spam e-postalarını engelleyebiliyor musunuz?
8- Filtre ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?”

Bu soruların tamamına ‘evet’ diyebilenlerin bilişim okuryazarı olarak kabul edildiğini kaydeden Ünüvar, “Çocuklar artık bilgi ihtiyaçlarını anne babadan çok internetten karşılıyor. Eskiden kuşak çatışması dediğimiz şey , bugün bilgi çatışması şeklinde karşımıza çıkıyor. Bilişim okuryazarlığının artması, bilişim suçları ile mücadelede, e-devlet uygulamalarında çok önemli. Bilişim okuryazarlığı konusunda seferberlik başlatılmalı. Eskiden anne babalar çocuklarını eğitirdi, şimdi çocukların ebeveynlerini eğitmesi gerekiyor. Kamu personeli alımında da bilişim okuryazarlığı standart şartlar arasına alınmalı” diye konuştu.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22346627.asp

Yazar Hakkında