Türkiye’den dünyaya örnek olan başarı

e-GENEL-KURULTürkiye, 1 Ekim tarihi itibariyle borsaya kote tüm şirketler için genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılma sistemini hayata geçiren ilk ülke oldu. Yıllık genel kurul toplantılarının gerçek zamanlı olarak takip edilmesini, toplantı öncesinde genel kurula ilişkin tüm belgelere erişilebilmesini, elektronik ortamda temsilci tayin edilebilmesini, genel kurulu canlı olarak izleyip görüş iletilmesini ve oy kullanmasını sağlayan e-Genel Kurul Sistemi (e-GKS), getirdiği yenilikle dünya genelinde birçok ülkeye örnek olduğu gibi, FSTech Awards 2013’te ‘en iyi çevrimciçi hizmet’ alanında birincilik kazandı.

Türkiye, online iletişim ve e-oylama konusunda ortaya koyduğu yenilikle dünyada bir ilk imza atarken, birçok ülkeye de örnek oldu.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından Türk Ticaret Kanunun 1527. maddesi uyarınca borsaya kote şirketlerin elektronik ortamda genel kurul yapma zorunlulukları çerçevesinde geliştirilen e-Genel Kurul Sistemi (e-GKS), yıllık genel toplantıların (AGM) düzenlenmesinde büyük kolaylık sağlayacak bir online teknoloji olarak sunuldu.

e-GKS, AGM’lerin online yayında gerçek zamanlı olarak takip edilmesinin yanı sıra, toplantı öncesinde genel kurul belgelerine erişebilme, elektronik ortamda temsilci tayini, genel kurulda görüşmelere eş zamanlı olarak katılma, görüş iletme ve oy kullanma imkanı sunuyor.  Birçok devlet ve iş sektörü, Türkiye’de geliştirilen e-oylama sistemini eski sistemlerin yerine uygulamayı ve yeni alanlarda hayata geçirmeyi istiyor.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25436813/

Yazar Hakkında