Türkiye’nin ilk ‘adli bilişim’ mobil yazılımı

main-530x340Türkiye’nin güvenlik açıkları araştırması ve istihbaratı üzerinde uzmanlaşan tek şirketi olan SignalSec, ilk ‘adli tıp mobil yazılımını’ geliştirdi. Türk mühendisler tarafından geliştirilen SAFT, adli bilişim uzmanlarına adli olayları mobil cihazlar üzerinde analiz etme imkanı sunacak.

Türkiye’nin adli bilişim uzmanlarına özel olarak geliştirilen ilk yazılımı SAFT, SignalSec tarafından sunuldu. Mobil cihaz analizleri ve incelemeleri yapılmasına imkan veren SAFT, her türlü adli olay sonrasında, soruşturmaların aydınlatılmasında kullanılacak bulguların mobil cihaz üzerinde toplanmasını sağlıyor.

Facebook’taki birçok güvenlik açığını bulan yazılım geliştiricisi ve güvenlik uzmanı İbrahim Baliç ile Adobe, IBM, Microsoft ve HTC gibi teknoloji devlerinin yazılımlarında tespit ettiği açıklarla küresel alanda tanınan bir güvenlik uzmanı olan Celil Ünüver, SAFT ekibinin başında olan iki isim. Ünüver aynı zamanda Türkiye’nin ilk hacker konferansı olan NOPcon’u düzenleyen isim.

SignalSec’in geliştirdiği yazılım, adli bilişim uzmanlarına dijital ortamda çok büyük kolaylık sağlayacak özelliklerle donatıldı.

SAFT, adli bir olayın aydınlatılması aşamasında şüpheli veya zanlı olan kişi veya kişilerin mobil cihazlarındaki bilgileri analiz ediyor.

TEK TUŞLA RAPOR HAZIR
Günümüzde kullanılan neredeyse tüm cep telefonlarının sakladığı verileri okuyabilen SAFT, teknik incelemeye tabi tutulacak verilerin tümünü cihazdan alarak adli bilişim uzmanlarının kullandığı dijital ortama aktarıyor. Mobil uygulama, uzmanların kullandığı cihaza veri aktarımını yaptıktan sonra, tek bir tuşa basılmasıyla ortaya bir adli bilişim raporu çıkarıyor.

SAFT’ın community (ücretsiz topluluk) versiyonu 1 Mart’ta mobil dünyasına sunuldu. Dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricileri, SAFT indirilebilir hale gelir gelmez uygulamayı denemeye başladı.

SAFT’ın geliştiricisi SignalSec, uygulamanın hayata geçtiği ilk hafta için İngiltere ve Hindistan’da birer üniversiteden işbirliği teklifi aldı.

SAFT, işbirliği yapılacak üniversitelerdeki öğrencilere akademik çalışmalarda ücretsiz olarak sunulacak ve mobil uygulama araştırmalarında uluslararası alanda öğrenciler için eğitici bir araç rolü oynayacak.

Türkiye’de büyük bir hızla gelişen mobil yazılım alanında güvenlik açıkları ve istihbaratı alanında öncü olan SignalSec, SAFT ile uzmanlığını bir kez daha gösterdiği gibi, Türkiye’deki yazılım geliştiricilerine de kendi alanında özel uygulamalar sunuyor. SAFT, Android ve Windows Phone işletim sistemleri için kullanılmaya hazır.

SAFT’ı indirmek için: http://www.signalsec.com/saft/

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25434263/

Yazar Hakkında