Tutuklama operasyonu için 60 milyon dolar

Dünyanın en büyük torrent sitelerinden olan ve ABD ile Avrupa’da yasaklanan Pirate Bay’in kurucusu Gottfrid Svartholm’un Kamboçya’da tutuklanmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Svartholm’un tutuklanması ardından İsveç’ten Kamboçya’ya 59 milyon dolar para yardımı yapılırken, bu yardımın arkasında ABD’nin olabileceği iddia edildi.

Torrent devi Pirate Bay, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD ve Avrupa’da yasaklanmıştı. Bir diğer büyük torrent platformu Demonoid.me’nin kapatılması ve kurucularının tutuklanmasının ardından, Pirate Bay kurucusu Svartholm’da birkaç gün önce Kamboçya’da tutuklandı. Torrent Freak, Svartholm’un yakalanması için ABD veya İsveç tarafından Kamboçya’ya 59 milyon dolarlık bir yardım yapıldığını belirtti. Yardımın yapılmasının ardından, Kamboçya’nın “İsveç ile aralarındaki diplomatik bağların güçlendiğine” dair açıklama yapması, paranın Svartholm’un tutuklanmasıyla doğrudan ilişkisi olduğuna yönelik iddiaları güçlendirdi.

Svartholm, iki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre en kısa zamanda İsveç’e iade edilecek. Torrent Freak, Salı günü Kamboçya Ulusal Emniyet Müdürü Yardımcı ile İsveçli yetkililerin güneydoğu Asya ülkesinde bir araya geldiklerini, suçluların ülkelerine iadesi anlaşmasındaki eksiklikler nedeniyle Svartholm’un sınır dışı edilmesi konusunda anlaştıklarını belirtti.  
Kamboçyalı yetkililer, “Svartholm’un sınır dışı edilmesi için Göçmen Yasası’na başvuracaklarını ve kısa bir zaman içinde bu işlem için hazırlanacak belgeyi imzalayacaklarını” belirtti. Kamboçya Ulusal Emniyet Müdürlüğü Başkanı Sok Phal, “Svartholm hangi ülkeye giderse gitsin bizi ilgilendirmez, biz onun Kamboçya’yı terk etmesini istiyoruz” dedi.
YARDIMI KİM YAPTI?
Torrent Freak, İsveçli yetkililerin Svartholm’u en kısa zamanda teslim almak için Kamboçya’ya gitmelerinin şaşkınlık verici olduğunu, yetmezmiş gibi Asya ülkesine para yardımı yapılmış olabileceğini belirtti.
Kamboçya hükümetinden üst düzey bir yetkili, dün bu iddiayı doğrulayacak bir açıklama yaparak, 400 İsveç kronu (59.4 milyon dolar) yardım aldıklarını, bu paranın demokratik gelişimi, eğitimi ve diğer amaçlar için kullanıcacağını ifade etti.
Kamboçya Başbakan Yardımcısı Keat Chhon, İsveç’in Kamboçya Büyükelçisi Anne Hoglund’un yer aldığı törende para yardımını alırken, ‘İsveç’e desteği için minnettar olduklarını’ söyledi. Hoglund’da Kamboçya ile ikili ilişkileri geliştirmek konusunda kararlı olduklarını belirtti ve yapılan anlaşmadan dolayı mennun olduğunu ifade etti.
En iginç detay ise bu fotoğrafta ABD’nin de yer alıyor olması. Nedeni, Svartholm’un tutuklandığı 3 Eylül günü, ABD Başkanı Barack Obama’nın ticaret ataşesi Ron Kirk’ün, Kamboçya’da temaslarda bulunması.
Kamboçya’da gözaltında tutulan Pirate Bay kurucusu Svartholm, şu an sınır dışı edilmesi için yapılan işlemlerin tamamlanmasını bekliyor.
kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25379768/#storyContinued 

Yazar Hakkında