Twitter üzerinden fidye pazarlığı

İngiltere’de yayınlanan Dragons’ Den programında yatırımcı koltuğunda oturan İskoç kökenli iş adamı ve filantropist Duncan Bannatyne bu sabah Twitter’ın hiç de alışık olmadığı bir durum ile karşı karşıya kaldı.

İSTANBUL – YuriVasilyev_ adlı kullanıcı Duncan Bannatyne’a gönderdiği mesajda kızı Hollie Bannatyne’ı uzun zamandır izlediğini, 35 bin sterlin karşılığında ona dokunmayacaklarını, ödemeyi kabul etmesi durumunda #4money yazarak bu tweet’e cevap vermesini istedi.
sosyalmedya.co’nun haberine göre, gelen tweet üzerine hemen harekete geçen Duncan Bannatyne yazdığı tweetinde @YuriVasilyev_ isimli kullanıcının bulunmasına yardımcı olana 25 bin sterlin, önce kollarının kırılması halinde ise 50 bin sterlin ödül vereceğini duyurdu. Konuyu ilk başlarda şaka zanneden Bannatyne’ın takipçileri, iş adamının ciddi olduğunu söylemesi ile yardımcı olmak için seferber oldu.
Kendisini tehdit eden hesaba sürekli tweet göndererek iletişimde kalan Bannatayne, kendisine yardımcı olanların sayesinde hesabı kullanan bilgisayarın IP’sine ulaştığını duyurdu. Sosyal medyanın gücünden faydalanarak takipçilerinden yardım isteyen Bannatyne, kısa bir süre içerisinde kendisini tehdit eden kişinin adresini buldu.
Şu an ilgili hesaplar üzerinden takip edileceği üzere Duncan Bannatyne takipçileri ve dünya geneline yayılmış arkadaşları ile olayın üzerinde.
Tehdit eden kişinin Moskova’da olduğunu öğrenen ve bunu kendisini takip edenlerle de paylaşan Bannatayne, kendisini tehdit eden kişinin kolunun kırılmasını istemesi ile bazı tepkiler de aldı.

Yazar Hakkında